Karton ve Kağıt Geri Dönüşümü

Karton ve Kağıt Geri Dönüşümü

Kategori : Genel

Günlük binlerce ton ambalaj atığı karton ve kağıdı çöpe atmaktayız.Bilinmelidir ki en büyük zararlardan bir tanesidir.Kartonun elde edilebilmesi için doğadaki ağaçların kesilmesi gerekli ve bunun önüne son 10 yılda ufakta olsa geçmiş bulunmaktayız ama yeterli olmuyor.Daha çok geri kazanımla daha az ağaç keserek yeşil doğamızı korumak bizim en büyük sorumluluklarımız arasındadır.

Türkiye geridönüşümden gelen kartonlar yetmeyince dış ülkeler vasıtasıyla kartonu ithalat ediyor doğayı korumak amacıyla ama buda bizim ekonomimizi çok kötü sarsıyor. %50 oranında kar payı bırakan geri dönüşümle sağlanan kartonların daha fazla artması için beraber hareket etmeliyiz.

Muğla,Çorum,Tekirdağ,KahramanMaraş gibi şehirlerimizde geri dönüşüm için kurulan fabrikalar şuan işleyiş halinde ama yeterli değil.Ülkemizde günlük yaklaşık 200 bin ton karton çıkıyor ve bunların sadece %25’i değerlendiriliyor.

Sizler ebebeynler bu ülkede yaşayan her bireyin buna göz yummak gibi bi niyeti olmamalı.

Kartonlar toplayıcılar vasıtasıyla depolama alanına getirilir,kilogram başı tartılır hesaplanır toplayıcı kartonu döker ve parasını alır.

İşleyiş bu şekildedir sizlerde bu kazanıma katkı vermek istiyorsanız kartonlarınızı çöpe atmayın biriktirin bir toplayıcılara verin.


2 Comments

Yelda Purtul

Ocak 1, 2019 at 8:16 am

Merhaba elimde bir sürü test kitabı ve ansiklopedi var bunları satmak istiyorum bana yardımcı olabileceğinize inanıyorum

    arasgeridonusum

    Şubat 22, 2019 at 5:19 am

    İrtibat telefonlarından ulaşın lütfen

Leave a Reply